Genel Sanayi

Solar fotovoltaik endüstrisi geçtiğimiz yıllarda ciddi bir gelişme kaydetmiş ve önümüzdeki yıllarda da %30 oranında büyüme öngörülmektedir. Bu gelişmeler, pazarı potansiyel olarak karlı kılarken geleneksel yaş boya veya eloksal kullanmakta olan güneş paneli piyasası için toz boya kavramı oldukça yenidir. Güneş enerjisi sektörü performans konusunda toz boyalar için kendine has bazı zorlukları beraberinde getirmektedir. 25 yıl boyunca dış mekan koşullarına maruz kalacak olması en düşük dayanım gereklerinden biridir. Bu pazarda en önemli kriter, güneş panellerinin yapısal bütünlüğünü korumak ve korozyonu önlemektir.

Toz boyaların ilk başarı öyküsü GreenVolts’ta gerçekleşmiştir. GreenVolts, patentli bir CPV (konsantre fotovoltaik) teknolojisi kullanan, ABD merkezli bir güneş enerji şirketidir. Şirket, şu anda ABD’nin en büyük CPV enerji santralini inşa etmektedir.

Son derece kapsamlı özellikler gerektiren, bu büyük ve heyecan verici proje 25 yıl boyunca korozyona karşı dayanım ve C4 ilkim koşullarında (sıcak ve kuru ortam) belli bir derecede UV koruması gerektirmektedir.

İyi haber ise, GreenVolts’a sunulmuş olan Henkel’in Aquence markalı otodepozisyon astarı ile AkzoNobel’in süper dayanımlı toz boya sistemleri birçok açıdan üstün çıkmış; hatta kenar koruma ve uzun boru içi kaplama koruması alanlarında kataforezi bile geçmiştir.

Boyanan Parçalar: Destek yapılar ve kanatlar

Güneş panelleri ile ilgili daha fazla bilgi edinmek için GreenVolts websitesini ziyaret edebilirsiniz http://www.greenvolts.com/